chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Malé obce musejí začít plnit limity vypouštění odpadních vod do roku 2016

PLZEŇ (ČTK) - Obce s méně než 2000 obyvateli budou muset plnit přísné parametry EU pro vypouštění odpadních vod do konce roku 2015, tedy o pět let později než větší města. Starostové vesniček doposud lhůtu většinou neznali. Termíny, do kdy musí mít vyhovující čištění vody, jsou stanoveny různě. Závisí na tom, zda se obec nachází v pásmech ochrany vod nebo území. ČTK to řekla vedoucí odboru ochrany vod Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Ivana Vráblíková.


Počet vesniček, které nevyhovují evropským normám, nemá SFŽP k dispozici, na rozdíl od obcí nad 2000 lidí. "Ty musí podle zajistit řádné odkanalizování do konce roku 2010, menší obce až do roku 2015 podle charakteru aglomerací," uvedl Ivo Trojan ze SFŽP. Sankce jsou podle něj nepředvídatelné, jejich výši dnes nikdo nezná.

Města i obce s více než 2000 občany mohou využívat operační program Životní prostředí, kde je nyní vyčleněno 1,4 miliardy eur (asi 35 miliard Kč) na "špinavou vodu". Menší obce se do něj mohou přihlásit jen tehdy, pokud leží v CHKO, v oblastech Natura a v pásmech hygienické ochrany. Pro vesničky ale existuje například Program rozvoje venkova a mohou čerpat ze státní kasy prostřednictvím ministerstva zemědělství.

"Jsem skeptický, že se to do konce roku 2015 podaří. Pokud chceme být přísní, musíme najít levnější formu, řekl Trojan.

Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury, která pomáhá obcím v Plzeňském kraji s ekologickými projekty, řekl, že není efektivní stavět čističky ve vesničkách, které navíc na dotace většinou nedosáhnou. Pokud by stavěly drahé čistírny, musely by výrazně zdražit vodné a stočné. Řádné odkanalizování nemusí být podle Trojana řešeno vlastní čističkou. Pokud to vyjde levněji, je možné likvidovat odpadní vody v jímkách a vyvážet je na jinou čističku; dále jsou možné kořenové a domácí čistírny nebo balené, což je několik malých čistíren, dodal.

"Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zpracovalo metodickou příručku pro malé obce, brzy bude k dispozici," řekla Vráblíková. Navíc díky operačnímu programu Životní prostředí vznikla na regionálních pobočkách SFŽP poradenská místa pro malé radnice.

Česko se vůči EU zavázalo, že voda z kanalizace všech obcí s více než 2000 obyvateli bude do roku 2010 vyčištěna podle norem EU. Kanalizaci vybavenou čističkou nemá nyní 64 z 515 aglomerací. Podle únorových údajů ministerstva zemědělství nebylo na stavbu či modernizaci čističek a kanalizací připraveno 134 měst a obcí.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič nedávno sdělil, že investice do čištění vod si vyžádají asi 49 miliard Kč. Zhruba 33 miliard korun by měla města a obce získat z operačního programu. Podle hejtmanů evropské peníze nebudou stačit, chybět bude prý 60 miliard korun. Chtějí prosadit vznik státního fondu vodohospodářské infrastruktury.

Podle Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje se přísun peněz z fondů EU komplikuje, a značná část obcí tak bude odkázána na vlastní zdroje. Podle místopředsedy výboru pro životní prostředí Vladimíra Dlouhého nebude rok 2010 konečným. Podobně jako pro dotace EU je stanoveno období N+3, tedy minimálně do roku 2013. Stačí tedy, když obec alespoň s budováním čistírny a kanalizace začne. Například Plzeňský kraj nebude mít podle něj problémy, ale Morava, kde 80 procent obcí ještě nezačalo, ano.

Václav Prokš

14. července 2008 12:55, zdroj: www.ekolist.cz

12.8.2008 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk