chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Pár poslanců chce škrtnout občanská práva lidí v sousedství velkých staveb

2. září 2008 14:02 PRAHA (Společná tisková zpráva organizací: Arnika, Hnutí DUHA, Ateliér pro životní prostředí, Zelený kruh, Ekologický právní servis, Calla)

Ekologické organizace se rozhodně postaví proti změně zákona, jež má lidem v desítkách českých měst a obcí znemožnit, aby se vyjadřovali ke stavbám továren, skládek a podobných projektů ve svém sousedství.

Ekologické organizace se rozhodně postaví proti změně zákona, jež má lidem v desítkách českých měst a obcí znemožnit, aby se vyjadřovali ke stavbám továren, skládek a podobných projektů ve svém sousedství.

Klíčová klauzule současného zákona o ochraně přírody a krajiny dovoluje místním občanům, aby se vyjadřovali k velkým projektům, kácení stromů a dalším záměrům u svého domova. Zajistí tak, že úřad, který záměru povoluje, vyslechne návrh stavební společnosti i názor lidí z okolních obcí. Na základě argumentů obou stran poté rozhodne.

Ale podle kontroverzního návrhu, se kterým přišli poslanci Miloš Mečák s Michalem Pohankou (nezařazení), Karel Sehoř (ODS) a Milan Šimonovský (KDU-ČSL), by se celý paragraf přestal vztahovat na takzvané stavební řízení [1]. Znamenalo by to, že:

  • Místní lidé se budou moci vyjádřit, zda vedle jejich domova má vyrůst velká továrna - ale ne jakým způsobem bude vyrábět. Přitom právě výroba často ovlivňuje zdraví a kvalitu života rodin v sousedství více než budova samotná.
  • Obyvatelé sousedních domů by nemohli připomínkovat, jak budou probíhat stavební práce, například kdy a kudy bude během příštích několika let na staveniště jezdit těžká technika a nákladní vozy.


Ateliér pro životní prostředí, Zelený kruh, Hnutí DUHA, Arnika, Ekologický právní servis a Calla budou přesvědčovat zákonodárce, aby návrh odmítli.

Podpisy dvou vládních poslanců pod návrhem vyvolají napětí v koalici. Koaliční smlouva totiž strany zavazuje: „Zachováme stávající úroveň účasti veřejnosti na rozhodování v oblasti životního prostředí..." Zelení a lidovci tradičně hájí občanská práva v ekologických zákonech. KDU-ČSL už v předchozích parlamentech soustavně hlasovala proti obdobným návrhům na vyloučení místních lidí z připomínkování při rozhodování o velkých projektech.

Kontroverzi ještě posílí, že autoři svůj návrh - který razantně mění legislativu - vydávají za pouhou opravu chyby v zákoně [2]. S poukazem na to chtějí, aby jej Poslanecká sněmovna schválila v nestandardní rychlé proceduře, hned v takzvaném prvním čtení bez běžného projednávání, důkladné diskuse v příslušném výboru a možnosti úprav.

Podobné ataky na klíčový paragraf zákona o ochraně přírody a krajiny, který občanská práva zaručuje, se během posledních dvanácti let v Poslanecké sněmovně objevily už vícekrát. Parlament je jeden po druhém vždy odmítl.Poznámky:

[1] Podrobnosti

[2] Čtyři poslanci totiž tvrdí, že pokud nejsou občanská práva zakotvena přímo ve stavebním zákoně, nýbrž speciální normou o ochraně přírody a krajiny, vůbec by se na stavební řízení neměla vztahovat a jde pouze o omyl. Ale ve skutečnosti je v legislativě běžná (a pochopitelná) praxe, že hlavní zákon (zde stavební) určuje obecné pravidlo (proceduru stavebního řízení pro všechny stavby), ovšem pro zvláštní případy (stavební řízení u velkých projektů, které mohou narušit kvalitu života) mohou být stanovena ještě dodatečná pravidla (občanská práva místních lidí) ve speciální normě (zákon o ochraně přírody a krajiny).

Martin Skalský

Zdroj: EKOLIST (původní článek)

 

13.10.2008 EKOLIST
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk