chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Elektrowin vybaví stovky prodejen koši na elektroodpad

Kolektivní systém Elektrowin, který sbírá a recykluje část elektroodpadu, rozmístí ve stovkách prodejen speciální koše, do nichž budou moci lidé zdarma odevzdat vysloužilé elektrospotřebiče. Vedení společnosti Elektrowin si od toho slibuje, že se podaří zvýšit množství vybraného elektrošrotu. Česko totiž letos musí splnit svůj závazek vůči EU, že vybere minimálně čtyři kilogramy vysloužilých elektrozařízení na osobu a rok. Loni se v ČR podařilo sesbírat 2,5 kilogramu elektrošrotu na obyvatele. Pokud Česko závazek nesplní, hrozí jí ze strany EU sankce.

"Košů jsme připravili 2000 a věříme, že se je podaří všechny umístit," sdělil dnes ČTK generální ředitel společnosti Elektrowin Roman Tvrzník. Do sběrných košů, které budou v elektroprodejnách postupně instalovány od čtvrtka, budou moci lidé zdarma odkládat především menší spotřebiče, jako jsou rychlovarné konvice, fény nebo elektrické nářadí.

Dosud mohli zákazníci v prodejnách zdarma odevzdat vysloužilý elektrovýrobek pouze při nákupu nového, nyní tato podmínka v obchodech vybavených koši padne. "Kolektivní systém Elektrowin tak chce zároveň pomoci prodejcům splnit v předstihu požadavek, se kterým přichází návrh novely zákona o odpadech, který v těchto dnech prochází připomínkovým řízením," uvedl Tvrzník. Podle novely by totiž prodejny větší než 200 metrů čtverečních měly mít v budoucnu povinnost odebrat starý přístroj do pěti kilogramů váhy i bez nákupu nového.

Česká republika letos musí výrazně zvýšit objem vytříděného elektroodpadu, aby splnila svůj závazek daný Evropské unii, že do konce letošního roku vybere nejméně čtyři kilogramy vysloužilých elektrozařízení na osobu a rok, tedy zhruba 40.000 tun. Loni bylo v Česku podle odhadu odborníků dohromady vybráno přibližně 25.000 tun elektrošrotu, což odpovídá 2,5 kilogramu na obyvatele.

Například Elektrowin, který je největším kolektivním systémem sběru elektroodpadu v Česku, v loňském roce podle předběžných údajů vybral 15.179 tun elektroodpadu. "Na jednoho obyvatele tak připadlo 1,48 kilogramu. Ve srovnání s rokem 2006 to bylo o 0,44 kilogramu více," řekla ČTK provozní ředitelka společnosti Elektrowin Tereza Ulverová. Letos chce Elektrowin zvýšit sběr elektroodpadu na 22.000 tun. Na jednoho obyvatele České republiky by tak v průměru připadlo 2,1 kilogramu vysloužilých elektrospotřebičů.

Elektrowin prostřednictvím 478 sběrných dvorů ve 380 městech, téměř 1500 provozoven posledních prodejců a mobilních svozů zajištěných ve více než 3780 obcích smluvně pokrývá přes 84 procent obyvatel ČR.

Výrobci a dovozci mají od srpna 2005 povinnost zajistit zpětný odběr, zpracování a odstranění starých elektrospotřebičů. Náklady má pokrýt recyklační poplatek, který je uveden odděleně od ceny zakoupeného výrobku a slouží na likvidaci zboží vyrobeného do předloňského 13. srpna. Navíc musejí výrobci a dovozci do ceny nových spotřebičů vyrobených po tomto datu zahrnout i náklady na jejich budoucí likvidaci.

V ČR je zapsáno šest kolektivních systémů zpětného sběru elektrického odpadu - Elektrowin, Asekol, Retela, Ekolamp, OFO-recycling a Rema. Pro každou z deseti stanovených skupin elektrozařízení může být jen jeden kolektivní systém.


19. března 2008 16:14 PRAHA (ČTK) - (Zdroj: www.ekolist.cz)

8.4.2008 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk