chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Vlády EU chtějí nový plán pro obchodování s emisemi
Země Evropské unie chtějí změnit schéma obchodování s emisemi. Nový systém by měl donutit průmyslové firmy zaplatit více za emise oxidu uhličitého a poskytnout Bruselu větší pravomoci při stanovení emisních limitů, píše agentura Reuters.

Agentura to zjistila na základě několika rozhovorů, které uskutečnila při víkendovém setkání ministrů životního prostředí EU v Německu. Podle ministrů je lepší, když se povolenky omezující emise budou průmyslovým firmám prodávat místo rozdávat. Ministři také pochybují o základním principu současného systému, kdy národní vlády v rámci alokačního plánu navrhnou limity a jejich rozdělení jednotlivým průmyslovým podnikům. Tyto plány pak musí Evropská komise schválit.

"Systém rozdělování v rámci EU je výhodnější než národní rozdělovací systém," uvedla nizozemská ministryně životního prostředí Jacqueline Cramerová. Evropskému systému dávají podle ní přednost i nadnárodní firmy. Ty by podle ní uvítaly stanovení limitů pro jednotlivé sektory hospodářství v rámci EU, nikoli zvlášť pro každý stát. "Slyšela jsem více kolegů, kteří mluvili o evropském systému," dodala. Více centralizovaný a transparentní byl měl být systém i podle náměstka ministra životního prostředí České republiky Jana Dusíka.

Program emisních povolenek je důležitým nástrojem EU v boji proti změnám klimatu a má pomoci splnit závazek regionu na snížení emisí skleníkových plynů podle Kjótského protokolu. Vlády jednotlivých zemí stanoví firmám strop pro emise oxidu uhličitého, který podle současných teorií může za globální oteplování. Tyto firmy pak mohou v závislosti na tom, kolik exhalací vypustí, další povolenky koupit, či nadměrné prodat.

Komise nyní přezkoumává současný program emisních povolenek a jeho změny má představit do konce letošního roku. Mezi změnami by mělo být i doporučení zahrnout do programu více sektorů a plynů.

Vlády se podle agentury shodly alespoň na jednom principu, a to, že program musí pomoci EU splnit cíl omezení emisí skleníkových plynu do roku 2020 ve srovnání s rokem 1990 o 20 procent. Kvůli tomu musejí být ceny za emise natolik vysoké, aby to podnítilo firmy emise omezit či zlepšit technologii.4. června 2007 13:00 ESSEN (ČTK) - (Zdroj: www.ekolist.cz)
11.6.2007 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
chemlines
Rychlé hledání
 
Hledat:
[Jméno (část), sumární vzorec,
CAS číslo, obor ... ]


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk