chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Guardian: Znečištěné ovzduší ve městech je větší zabiják než Černobyl
Znečištěné ovzduší ve velkých městských aglomeracích může mít na zdraví lidí horší dopad něž radiace, které byli vystaveni svědci výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl, tvrdí britský vědec. Podle něj jsou škodliviny v ovzduší měst nebezpečnější než radiace, která zasáhla záchranáře v ochranném pásmu kolem elektrárny, píše deník Guardian.

Dva výbuchy v černobylském reaktoru bezprostředně zabily tři pracovníky a více než 30 jich zemřelo kvůli velké dávce radiace. Radioaktivní mrak, který se rozprostřel nad většinou Evropy, si však podle odhadů vyžádal 16 000 obětí. Přitom studie vydaná minulý měsíc Královskou komisí pro znečištění životního prostředí tvrdí, že znečištěné ovzduší je jen v Británii příčinou 24 000 předčasných úmrtí.

Podle dalších zkoumání jsou ženy, které žijí v oblastech s vyšším znečištěním ovzduší, více náchylné ke smrtelným nemocem srdce, zatímco děti žijící ve vzdálenosti do 500 metrů od silnice jsou ohroženy trvalým poškozením plic a dožívají se nižšího věku. Pravděpodobně kvůli tomu, že jsou vystaveny škodlivým látkám obsaženým ve výfukových plynech.

Jim Smith, vědec vládního Centra pro ekologii a hydrologii z Dorchestru, hodnotil zdravotní rizika, kterým byli vystaveni záchranáři v Černobylu těsně po nehodě a také těch lidí, kteří se navzdory zákazu rozhodli žít v bezpečnostní zóně. Pak je srovnal s mnohem běžnějšími zdravotními riziky, jako je znečištění ovzduší, obezita, pasivní a aktivní kouření.

Podle Smitha byla skupina lidí v Černobylu ozářena dávkou, která odpovídá 12 000 rentgenových snímků hrudníku. Na zhoubná nádorová onemocnění zemřel podle jeho výpočtů jeden člověk ze sta. Zdravotní škody způsobené znečištěným ovzduším a pasivním kouřením vycházejí podle Smitha výrazně hůře. Kvůli znečištění jsou o 2,8 % častější úmrtí na nemoci srdce a plic v centru Londýna než v Inverness, nejčistším městě v Británii. Také soužití s kuřákem zkracuje život, úmrtí kvůli zmíněným nemocem jsou častější o 1,7 %. „Lidé, kteří nelegálně žijí v zakázané zóně kolem elektrárny Černobyl, jsou kvůli radiaci vystaveni menšímu zdravotnímu riziku než lidé, kteří dýchají znečištěné ovzduší v centrech velkých měst, jako je například blízký Kyjev,“ napsal Jim Smith do týdeníku BMC Public Health.

Vědec také srovnává dlouhodobé počty úmrtí souvisících s jadernými bombami svrženými na Hirošimu a Nagasaki a počty úmrtí způsobených obezitou a aktivním kouřením. „Bomby bezprostředně usmrtily 210 000 obyvatel dvou japonských měst. Nicméně dlouhodobá mortalita u nejhůře zasažené skupiny lidí, kteří přežili útok jadernými zbraněmi, byla podstatně nižší než u kuřáků a obézních lidí,“ upozornil Jim Smith.

Podle článku The Guardian 03. 04. 2007.

Hugo Charvát


LONDÝN/PRAHA (EcoMonitor) 10. dubna 2007 01:56 - (Zdroj: www.ekolist.cz)
6.5.2007 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
chemlines
Rychlé hledání
 
Hledat:
[Jméno (část), sumární vzorec,
CAS číslo, obor ... ]


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk