chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Registr znečišťujících látek se zatím upravovat nebude
Registr znečišťujících látek, o jejichž vypouštění do životního prostředí musí podniky informovat pravidelně veřejnost, se zatím zákonem upravovat nebude. Sněmovna dnes vyhověla žádosti vlády, aby dál neprojednávala návrh zákona, který loni dostala ještě od bývalého ministra životního prostředí Jana Kalaše.

Jeho nástupce Martin Bursík (Strana zelených) už před měsícem požádal poslance o odklad projednávání zákona, který by podle něj v navrhované podobě snížil dostupnost informací. Ministr tehdy uvedl, že chce normu upravit a změny ještě jednou projednat ve vládě.

Zákon měl od příštího roku rozšířit seznam vypouštěných látek ze 72 na 93 položek. Bursík potvrdil oprávněnost výhrad ekologického sdružení Arnika. Podle něj by zákon omezil okruh podniků, které mají do registru nahlašovat množství vypuštěného znečištění. Registr by tak byl o třetinu dat ochuzen. Povinnost hlásit množství uniklých látek by odpadla podle Arniky třeba firmám, které zpracovávají plasty a lamináty, například vytlačují z plastů různé díly pro automobilový průmysl. Zůstali by jen největší znečišťovatelé a přímí výrobci.

Do registru spravovaného ministerstvem životního prostředí, který je zveřejněn na www.irz.cz, předloni nahlásilo informace o látkách vypuštěných do vzduchu, vody a odpadů 977 podniků. V případě přijetí zákona v navrhované podobě by byly k dispozici informace jen od 696 firem, uvedla Arnika.

Zákon připravilo ministerstvo životního prostředí ještě pod vedením lidovce Libora Ambrozka, první Topolánkova vláda normu přijala za ministra Kalaše. Odmítla tehdy návrh ministerstva životního prostředí, aby informace o znečištění v odpadech v registru zůstaly. Norma má nahradit část současného zákona o integrované prevenci a zjednodušit komunikaci podniků se státní správou. Měla by například umožnit zasílání hlášení elektronickou formou.

Zákon souvisí se sjednocením systému nahlašování znečištění v celé Evropské unii. Od 1. ledna roku 2008 by měl vzniknout Evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek s jednotnými pravidly, zahrne základních 91 látek. Česko tento seznam rozšíří ještě o styren a formaldehyd, které považuje za látky nebezpečné a zdraví ohrožující.PRAHA (ČTK) 24. dubna 2007 18:04 - (Zdroj: www.ekolist.cz)
6.5.2007 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
chemlines
Rychlé hledání
 
Hledat:
[Jméno (část), sumární vzorec,
CAS číslo, obor ... ]


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk