chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Skupina poslanců chce novelizovat zákon o ochraně krajiny

27. srpna 2008 14:11 PRAHA (ČTK)

Občanská sdružení by v budoucnu neměla mít právo účastnit se stavebních řízení podle stavebního zákona. Zůstane jim však právo účastnit se územního řízení. Účast jim dosud umožňovalo ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny, které chce ale novelizovat skupina čtyř poslanců. Tvoří ji bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, Karel Sehoř (ODS) a bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL). Ministerstvo životního prostředí s jejich iniciativou zásadně nesouhlasí.

Poslanec Sehoř upozorňuje, že občanská sdružení nemají ani teď právo účastnit se stavebního řízení. "To je jenom vyjasnění toho, co je napsáno ve stavebním zákoně," řekl ČTK. Sdružením podle něj zůstanou práva účastnit se všeho, co předchází stavebnímu řízení. Jde například o rozhodování úřadů o tom, zda někde smí nebo nesmí vzniknout nějaká stavba. Stavební úřady si to ale podle Sehoře někdy špatně vysvětlují a zvou občanská sdružení i ke stavebnímu řízení, což jim však podle něj platný stavební zákon neumožňuje a mezi účastníky je neuvádí.

Ministerstvo životního prostředí je proti. "Absolutní vyloučení účasti veřejnosti ze stavebního řízení, což je nepochybně jeden z nejzásadnějších typů řízení, která se životního prostředí dotýkají, jde naprosto jednoznačně přímo proti programovému prohlášení vlády," reagoval mluvčí MŽP Jakub Kašpar. Odvolává se na programové prohlášení vlády, kde se píše, že vláda zachová dosavadní úroveň účasti veřejnosti na rozhodování v životním prostředí, případně zpřesní pravidla pro účast veřejnosti.

Současné platné znění zákona o ochraně přírody a krajiny občanským sdružením přiznává například právo na to, aby je úřady dopředu informovaly o všech zamýšlených zásazích nebo správních řízeních, která se dotýkají ochrany přírody. Sdružení se mohou těchto správních řízení také účastnit. Pokud se vše ale odehrávalo jako stavební řízení, o tuto výhodu by přišla.

Mluvčí Kašpar tvrdí, že tato práva se vztahují na všechna správní řízení, tedy včetně stavebního, kdy úřad již povoluje vznik konkrétní stavby na daném pozemku. Jako příklad uvedl situaci, kdy by se k podobě a velikosti budovaného obchodního domu mohli vyjadřovat jen majitelé sousedních pozemků, a nikoli lidé ze širšího okolí.

Navrhovatelé předkládají novelu sněmovně tak, aby s ní poslanci mohli souhlasit již v prvním čtení. Sněmovna se jí bude zabývat na některé z příštích schůzí, nejbližší začíná koncem září.

4.9.2008 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk