chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Novela zavádějící zálohy na PET lahve bude nejdříve na podzim

PRAHA (ČTK) - Příprava novely zákona o obalech, která by měla v Česku zavést zálohy na plastové PET lahve a plechovky, má několikaměsíční zpoždění. Ministerstvo životního prostředí původně plánovalo novelu dokončit na začátku letošního roku, nakonec ji ale bude mít hotovou až ve druhé polovině letošního roku. Se zavedením záloh na PET lahve a plechovky nesouhlasí potravinářské firmy, které tvrdí, že by musely investovat miliardy korun, což by se promítlo ve vyšších cenách nápojů. Proti jsou i obchodníci, podle nichž by zálohy způsobily velké komplikace hlavně malým prodejnám.

Mluvčí MŽP Jakub Kašpar ČTK řekl, že úředníci nyní mají plné ruce práce s přípravou novely zákona o odpadech, která vzbudila velký zájem a sešlo se k ní značné množství připomínek. "Kapacity našich úředníků jsou proto vyčerpány finalizací novely zákona o odpadech, takže příprava obalového zákona zatím stojí. Navíc probíhají nové analýzy, které by měly upřesnit, jak by měl tento (zálohový) systém vypadat," uvedl Kašpar, který odhadl, že novela obalového zákona by měla být připravena k připomínkovému řízení letos na podzim.

MŽP chce pomocí záloh zvýšit recyklaci těchto nápojových obalů. Podle studie společnosti IREAS, kterou si předloni MŽP objednalo, by se ale náklady na zavedení zálohové povinnosti na jednorázové nápojové obaly pohybovaly od 2,3 do 5,1 miliardy korun. Studie upozornila také na to, že by kvůli zavedení záloh na PET lahve vzrostly ceny například balených vod o 3,7 procenta, piva o 1,7 procenta a ovocných šťáv či dětských nápojů o 6,8 procenta. MŽP ovšem výsledky studie zpochybnilo, protože podle Kašpara vycházela z neúplných či chybných předpokladů, které se týkají například počtu tuzemských obchodů. Ministerstvo si proto nechalo vypracovat novou studii.

Ředitel obalového institutu SYBA Vlado Volek již dříve upozornil, že zavedení záloh na jednorázové umělohmotné lahve by pro výrobce a obchodníky znamenalo investice několika miliard korun, protože by museli nakoupit nové technologie, například automaty na sběr PET lahví. Vysoké náklady by prý výrobcům a obchodníkům přineslo také vybírání, skladování a přeprava prázdných umělohmotných obalů a plechovek.

Se zavedením záloh na PET lahve a plechovky nesouhlasí ani Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by tato povinnost výrazně zkomplikovala život zejména malým obchodníkům. "Byli by nuceni vynakládat finanční prostředky na sběr prázdných nápojových obalů, a to buď zakoupením automatu či najmutím další pracovní síly," řekl ČTK viceprezident svazu Zdeněk Juračka.

Nynější systém třídění a recyklace odpadů se podle potravinářů i obchodníků osvědčil. Česká republika je podle Potravinářské komory hodnocena ve sběru tříděného odpadu jako jedna z nejúspěšnějších zemí EU a jako druhá nejlepší v recyklaci plastů. Ke stejnému efektu, jaký mohou přinést zálohy na PET lahve, by prý stačil zlomek investic, pokud by se věnoval na další osvětu.

Podle dřívějšího vyjádření poradce MŽP Daniela Vondrouše však lze systémem záloh zvýšit recyklaci jednorázových plastových lahví až na 96 procent, zatímco ČR předloni dosáhla 48 procent. Náklady na zavedení záloh nejsou pro Česko spočteny, protože nebyl představen konkrétní systém, podotkl s tím, že ve světě se pohybují mezi 0,1 až dvěma procenty z ceny nápojů. Jelikož se vrácené lahve z obchodů odvezou k recyklaci, výrobcům to podle Vondrouše investiční náklady nezpůsobí. Ty mohou přijít až s tím, že nápojáři začnou postupem času částečně nahrazovat jednorázové obaly opakovaně použitelnými, v což MŽP doufá.

Zálohy za PET lahve platí lidé například ve Skandinávii či v Německu. Záloha v těchto zemích se pohybuje mezi 15 až 25 eurocenty. Návrh ministerstva životního prostředí na zavedení vratných plastových lahví počítá se zálohou tři až pět korun.

9. června 2008 14:44, zdroj: http://www.ekolist.cz/

10.7.2008 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk