chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Říman: Našli jsme chybu ve výpočtu emisních povolenek pro ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu našlo chybu ve výpočtu přídělu emisních povolenek pro Českou republiku na roky 2008 až 2012, který operoval s nižším odhadem růstu hrubého domácího produktu ČR. ČTK to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, podle kterého na chybu upozornili odborníci při analýze rozhodnutí Evropské komise přidělit Česku o 15 procent emisních povolenek méně, než kolik tuzemské úřady požadovaly. MPO proto nevyloučilo žalobu na EK, o jejím případném podání ale vláda rozhodne až po ukončení analýzy.

"My jsme již teď v první fázi analýzy přišli na to, že jedno z těch čísel (pro výpočet přídělu emisních povolenek), tedy předpokládaný růst HDP (v letech 2006 až 2010), není v souladu s posledními údaji, které publikuje ať již Česká národní banka, anebo ministerstvo financí," řekl dnes ČTK Říman po jednání s prezidentem Václavem Klausem, s nímž hovořil právě na téma dopadu nového alokačního plánu emisí CO2 na tuzemskou ekonomiku.

EK tak podle Římana při výpočtu přídělu emisních povolenek na roky 2008 až 2012 používala zastaralá a nižší čísla o předpokládaném růstu českého HDP. "Kdyby EK vzala v úvahu předpokládaný růst HDP, a to ať již podle ČNB nebo ministerstva financí, tak by vyšlo, že bychom měli dostat o tři miliony tun povolenek více," uvedl Říman.

Odborníci budou podle Římana zkoumat rovněž takzvanou redukční konstantu, která je součástí vzorce pro výpočet emisních povolenek. Redukční konstanta zohledňuje snížení uhlíkové náročnosti ekonomiky. "Je také poměrně vysoká třeba v porovnání se státy, jako je Nizozemsko a další. Až tuto analýzu provedeme, tak budu informovat vládu, která rozhodne o dalším postupu," uvedl Říman, který již v neděli odhadl, že analýza by mohla být hotova zhruba do dvou až tří týdnů. Vedle podání žaloby zůstává ve hře i společný postup s Polskem.

Česko požádalo Brusel o povolenky na zhruba 102 milionů tun emisí kysličníku uhličitého ročně, ale komise je ochotna souhlasit nejvýše s 86,8 milionu tun ročně. To je o 14,8 procenta méně, než ČR navrhovala. Snížení množství emisních povolenek podle Římana podváže českou ekonomiku. "Průmyslová výroba roste o osm až devět procent ročně a jen spuštění nové automobilky Hyundai zvýší spotřebu elektřiny v ČR o jednu až dvě terrawatthodiny za rok, tedy o 2,5 až tři procenta," uvedl minulý týden Říman.

Na možný růst cen elektřiny upozornil mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Cena povolenek je vstupem, se kterým trh s elektřinou pracuje. "Viděli jsme, když cena povolenek klesala, klesala i cena elektřiny a naopak," uvedl Kříž.

Brusel stejně jako v případě většiny ostatních členských států Česku vytýká, že žádalo o daleko více povolenek na emise CO2, než dosud české podniky vypouštěly do ovzduší. V letech 2005 až 2007 mají české podniky k dispozici povolenky na 97 milionů tun. V roce 2005 jich využily jen na 82 milionů tun. Loni české firmy vyprodukovaly 84 milionů tun oxidu uhličitého.

Česká vláda zdůvodnila žádost o více povolenek na roky 2008 až 2012 tím, že v roce 2005 rostla domácí ekonomika pomaleji, takže spotřeba emisí neodpovídala její reálné síle.

Brusel tvrdí, že by státy EU měly emise snižovat, protože se zavázaly bojovat s globálním oteplováním. O dopadech globálního oteplování dnes začali v Bruselu jednat odborníci z celého světa. Jejich zpráva se očekává v pátek.PRAHA (ČTK) 2. dubna 2007 19:38 - (Zdroj: www.ekolist.cz)
6.5.2007 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
chemlines
Rychlé hledání
 
Hledat:
[Jméno (část), sumární vzorec,
CAS číslo, obor ... ]


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk