chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Senát přijal zákon o ochraně zvířat s novými pravidly a sankcemi

PRAHA (ČTK) - Senát dnes schválil zákon na ochranu zvířat. Norma upravuje například pravidla pro přepravu zvířat a její maximální dobu. Zpřísňuje i postihy za trápení zvířat či za jeho propagaci. Takzvané kontaktní norování, při němž se lovečtí psi cvičí přímo na živých zvířatech, nepovoluje. Zákon začne platit, pokud ho podepíše prezident.

"Zákon obsahuje řadu významných úprav, které zlepšují kvalitu péče o zvířata. Zabraňují tomu, aby zvířata při mnoha činnostech - například při přepravě - trpěla," řekl dnes v Senátu ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).

Parlament zákon na ochranu zvířat projednával už loni. Spory budilo právě takzvané kontaktní norování. Kvůli němu senátoři normu vrátili poslancům. Navrhovali toto přímé cvičení loveckých psů na liškách i jiných zvířatech zakázat. Sněmovna ho ale prosadila. Prezident poté zákon s norováním vetoval. Poslanci prezidentovo veto nepřehlasovali. Zákon tedy nebyl přijat. Vláda pak podle Gandaloviče znovu předložila "senátní verzi". Kontaktní norování nepovoluje.

Zákon upravuje pravidla pro přepravu zvířat a maximální délku cesty na jatka. Po Česku nesmí trvat déle než osm hodin. Norma nově za týrání považuje i poškozování a přistřihávání křídel ptáků kvůli tomu, aby nemohli uletět. Pokusy na zvířatech budou přípustné jen tehdy, pokud se prokáže, že neexistuje jiná možnost zkoušení.

Mezi přestupky patří podle zákona nejen týrání či usmrcení zvířete, ale například i to, když jim člověk nezabrání. Za to hrozí pokuta až půl milionu korun. Pokutu až 200.000 korun si mohou vysloužit lidé, kteří budou mimo jiné propagovat týrání zvířat nebo se o ně budou špatně starat. Za další delikty hrozí pokuta 50.000 korun. Dostat by ji mohli například ti, kteří by venčili psa bez vodítka.

Podle nového zákona by neměly smět kupovat zvířata děti do 15 let. Chovatelem zvířat, která mohou být nebezpečná a vyžadují zvláštní péči, se mohou stát jen dospělí. Norma nově upravuje i ochranu zraněných zvířat, která byla odchycena v přírodě. O ně bude muset v záchranných stanicích pečovat minimálně jeden pracovník. V ČR nyní funguje 24 těchto stanic. Vyškolení potřebného počtu lidí si vyžádá podle autorů zákona až 240.000 korun. Částka by měla putovat z dotací ministerstva životního prostředí.

Někteří senátoři navrhovali dnes zákon s úpravami vrátit zpět sněmovně. Výhrady měli například k vysoké pokutě za volné pobíhání psů či k přísným pravidlům péče o zraněná zvířata. Pro normu nakonec zvedlo ruku 41 senátorů a senátorek, proti byli čtyři.

Kateřina Krausová

17. července 2008 13:05, zdroj: www.ekolist.cz

12.8.2008 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk