chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Problém odpadu při dlouhé cestě na Mars možná vyřeší bakterie
Jakmile se lidé vydají k Marsu, bude muset být vyřešen problém zpracování odpadu, který bude vznikat v kosmické lodi. Skupina bulharských, ruských a belgických vědců proto pracuje na výzkumu bakterií, které budou schopny odpad vyprodukovaný v kosmu konzumovat, napsala agentura AFP.

"Vůbec poprvé posíláme do kosmu aerobní termofilní bakterie, abychom pochopili, jak fungují," řekl šéf projektu Melissa Christophe Lasseur z Evropské vesmírné agentury (ESA).

Tento projekt má připravit cestu lidí k Marsu, s níž se počítá za několik desetiletí a která potrvá zřejmě tři roky. Lasseur připomenul, že s výjimkou misí Apollo se člověk zatím nikdy nepohyboval mimo oběžnou dráhu Země déle než několik týdnů. Vesmírná stanice Mir a po ní ISS jsou relativně blízko Země, takže všichni, kdo se k nim vydávají, mají na palubách lodí vše, co potřebují, a vyprodukovaný odpad zase dopravují zpět na Zem.

Nic podobného ale nebude možné v případě cesty na Mars. Počítá se s tím, že se jí zúčastní šestičlenná posádka. Minimální denní spotřeba jednoho člověka je kilogram kyslíku, stejné množství potravy a trojnásobek vody. Pro cestu dlouhou tisíc dní to znamená 30 tun materiálu, který není schopna přepravit zatím žádná známá kosmická loď.

Projekt Melissa se pokouší vytvořit uzavřený ekosystém, v němž bude organický odpad recyklován bakteriemi, které nespotřebovávají kyslík a jež při vydávání oxidu uhličitého redukují svůj objem. Oxid uhličitý, který vyprodukují, budou spotřebovávat řasy a rostliny, jež budou fungovat jako "výrobci" kyslíku.

Podle Vjačeslava Iljina z moskevského Ústavu biologie a medicíny bude největší potíž likvidace odpadu, který bude vznikat při zajišťování osobní hygieny kosmonautů. Ve vesmíru se nepoužívají sprchy, ale hygienické kapesníky, jimiž se také stírají houby tvořící se na povrchu předmětů v lodi.

V rámci bulharského ústavu a pod patronací ESA vznikl projekt ANDIOMUM, který má prozkoumat proces anaerobního trávení organických materiálů v prostředí mikrogravitace. První z těchto bakterií budou do vesmíru vyslány na jaře 2009. Bulharský profesor Ivan Simeonov k tomu řekl toto: "Vyšleme na deset dní do vesmíru bakterie v různém vývojovém stadiu a zároveň uděláme stejný experiment v pozemských podmínkách, abychom mohli výsledky porovnat. Pozemský život vzniká ve stálých gravitačních podmínkách. Silně omezená gravitace v kosmu znamená pro bakterie velký stres a my chceme zjistit, zda jsou schopny v něm přežít."


4. června 2007 09:13 SOFIE (ČTK) - (Zdroj: www.ekolist.cz)
11.6.2007 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
chemlines
Rychlé hledání
 
Hledat:
[Jméno (část), sumární vzorec,
CAS číslo, obor ... ]


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk