chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Bursík: Dohoda na evropských dotacích do vodovodů je na spadnutí.
Města a obce, které uzavřely s vodárenskými firmami smlouvy na dobu delší než do roku 2020, budou muset vypsat nové soutěže nebo donutit společnosti, aby se zavázaly část obratu investovat do infrastruktury. Jen tak dosáhnou na evropské dotace určené na modernizaci vodovodů a kanalizací z programu Životní prostředí. Smlouvy s kratší platností bude možné zachovat s doplněním některých kritérií. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Martin Bursík s tím, že dohoda s Bruselem je na spadnutí.

Evropské komisi se už delší dobu nelíbí tuzemské provozovatelské smlouvy mezi obcemi a vodárenskými firmami a poskytnutí peněz na vodohospodářské projekty podmiňuje změnou dosavadní praxe. Komise má výhrady k délce smluv až 25 let, obsahu i výběrovým řízením na provozovatele vodovodů. Bursík tvrdí, že se mu podařilo prolomit bariéru v komunikaci s Bruselem, která znemožňovala domluvu tři roky.

"Smlouvy platné do roku 2020 by neměly být kráceny s tím, že do nich budou doplněna kritéria, která dostanou smlouvy do evropského standardu. Bude v nich udán strop ceny na dobu pěti let a garance monitoringu a kvality vody," konstatoval s tím, že komise může stanovit ještě další kritéria.

Města, která chtějí na dotace dosáhnout, ale v minulosti se zavázala s vodárenskými firmami spolupracovat déle než do roku 2020, budou muset podle Bursíka vypsat na služby nový tendr. Existuje však i možnost, že komise peníze uvolní i v případě, že se společnost zaváže část svého obratu investovat do infrastruktury.

Češi podle Bursíka vymysleli metodiku, kterou dosud bruselští úředníci neviděli. Nyní už podle vicepremiéra stačí ke schválení operačního programu s Bruselem doladit poslední detaily. Je podle něj možné, že podle českého modelu budou postupovat nové země EU.

Česko se zavázalo do konce roku 2010 splnit požadavky EU na čištění odpadních vod, což si podle propočtů ještě vyžádá investice za desítky miliard korun. Značná část těchto peněz by měla přijít právě z evropských fondů.

Čeští zástupci v Bruselu koncem loňska navrhli ohledně provozovatelských smluv kompromisní podmínky, mimo jiné zkrácení smluv na deset až 15 let a nová výběrová řízení tam, kde EU přispěje na část infrastruktury. Brusel ale odpověděl, že řešení považuje za nedostatečné a požaduje další zpřísnění kritérií pro provozovatelské smlouvy.

5. října 2007 PRAHA (ČTK) - (Zdroj: www.ekolist.cz)
6.11.2007 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk