chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Bursík: Kamiony v pátek odpoledne jezdit nebudou

PRAHA (MŽP ČR) - „Na dohodě, kterou jsme uzavřeli po osmnáctiměsíčních jednáních s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem o celoročním omezení provozu kamionů absolutně trvám. Nic na tom nemění ani požadavky dopravců, navíc podpořené nehoráznými výroky o tom, kolik kamionů stačí na zablokování dopravy v hlavním městě. Lidé ani vláda nejsou žádnými rukojmími majitelů kamionů," reagoval dnes místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík na informace o údajném odložení splnění tohoto bodu programového prohlášení vlády. „Výsledek dnešního jednání premiéra a ministra dopravy je pro mne nepřijatelný a není stanoviskem vlády. Aby mohl zákaz jízdy kamionů platit od začátku příštího roku, musí novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích vláda projednat do konce prázdnin. Již jsem požádal premiéra o politické jednání na toto téma," upřesnil Martin Bursík.

Důvody pro neměnný postoj MŽP jsou zcela zřejmé. „Pátky a neděle jsou dopravní špičky. Už samotná přítomnost tisícovek kamionů na silnicích v tyto dny znamená vyšší nehodovost. Plných 48 % smrtelných obětí dopravních nehod přináší právě víkendy. Nejvíce dopravních nehod se stane v pátek mezi 15. a 16. hodinou a v neděli kolem 18 hodin," dodává vicepremiér Bursík. Nehody s účastí nákladních vozidel mají takřka vždy mnohem fatálnější důsledky kvůli jejich vysoké hmotnosti. Kromě toho omezení víkendových jízd kamionů přinese alespoň v době, kdy lidé tráví svůj volný čas zásadní snížení emisí prachových částic a dalších látek, znečišťujících ovzduší, stejně jako hlukového zatížení.

Dohoda mezi MŽP a MD znamená rozšíření pátečního omezení na celý rok od 15:00 do 20:00, zrušení letního zákazu jízdy kamionů v sobotu dopoledne a zachování nedělního celoročního zákazu jízdy kamionů v současném rozsahu - tedy od 13:00 do 22:00. V současné době platí celoroční zákaz jízdy kamionů v neděli od 13:00 do 22:00 a v době letních prázdnin (červenec a srpen) také v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00. „Po rok a půl trvajících jednáních jsme s ministrem dopravy došli ke kompromisu, který je ale maximem možného. Fakticky ustupujeme od 6 hodin sobotního omezení o prázdninách a rozšiřujeme páteční omezení ze čtyř hodin na pět a to celoročně a nikoli jen o letních prázdninách. Na dodržení této dohody jednoznačně trvám. Od 1. 1. 2009 se musí stát realitou, bez ohledu na výhružky dopravců zbytku republiky," uzavírá Martin Bursík.

Jakub Kašpar

15. července 2008 16:11, zdroj: www.ekolist.cz

12.8.2008 www.ekolist.cz




Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk