chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Přebytky z kreditů musí pomoci domácnostem

PRAHA (Hnutí Duha) - Vláda by měla odmítnout miliardovou dotaci ČEZ
Vláda by podle ekologických organizací měla miliardy korun, jež utrží z prodeje přebytečných emisních kreditů, investovat do masivního programu, který desetitisícům domácností pomůže lépe izolovat domy, a snížit tak účty za vytápění. Poslanecká sněmovna v nočním hlasování drtivou většinou schválila, že peníze dostane Státní fond životního prostředí [1].

Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Greenpeace zároveň odmítly požadavek společnosti ČEZ, aby miliardy dostala jako dotaci na vybavení některých svých uhelných elektráren kontroverzní technologií ukládání uhlíku pod zem (CCS).

Nedávno publikovaná studie spočetla, že dostupná, technicky proveditelná opatření mohou snížit energetickou náročnost českých domů asi o 60 procent [2]. Zhruba 80 procent z těchto příležitostí připadá na domácnosti. Každá z nich by tak ušetřila tisíce korun ročně. Exhalace oxidu uhličitého klesnou o miliony tun ročně a také se podstatně sníží dovoz zemního plynu z Ruska.

Stát patrně dostane několik miliard korun z prodeje přebytku takzvaných kjótských kreditů, které Česká republika vlastní. Ekologické organizace prosazují, aby je vláda investovala do rozsáhlého grantového programu, který pomůže se zateplováním v - podle množství obdržených peněz - desítkách až stovkách tisíc domácností.

ČEZ lobbuje, aby peníze dostal on. Chce je použít na pilotní projekty tzv. ukládání uhlíku (CCS). Umožnil by tak stavět další uhelné elektrárny, aniž by se ČEZ musel obávat nákladů na nákup povolenek ke znečišťování. Podle ekologických organizací by si společnost, která v loňském roce vydělala 43 miliard korun čistého zisku, měla dovybavení elektráren platit ze svého.

Vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že „[z] výnosů prodeje emisních kreditů v mezinárodním emisním obchodování bude financován program nárokových grantů na úspory energií v bytových a rodinných domech, administrativních a veřejných budovách."

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: „Účty za teplo i elektřinu letí nahoru jako raketa. Stát má výbornou příležitost pomoci přinejmenším desetitisícům domácností, která se nebude opakovat. Přitom jakoby mimochodem sníží exhalace skleníkových plynů o miliony tun. Bylo by naprosto neodpustitelné, pokud by se vláda rozhodla rodiny o pomoc připravit a raději nasypat miliardové dotace společnosti ČEZ."

Jan Rovenský z Greenpeace řekl: „CCS je chiméra uhelného průmyslu. V žádné komerční elektrárně na světě dosud tato technologie nefunguje. Její zavádění by posílilo naši závislost na hnědém uhlí a pokračování devastace Severních Čech. Zatímco jinde ve světe znečišťovatelé platí, u nás dostávají od státu zaplaceno. Požadavek ČEZu na miliardovou dotaci z kjótských kreditů tuto perverzní politiku potvrzuje."

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl: „Úspory tepla a elektřiny v domácnostech jsou mnohem efektivnějším způsobem snižování spotřeby fosilních paliv a produkce škodlivin než megalomanské projekty neozkoušené technologie zachycování a skladování uhlíku pod zemí."


Kontakt:
Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 274 816 571, jiri.jerabek@ecn.cz

Jan Rovenský, Greenpeace ČR, telefon 723 623 238, jan.rovensky@greenpeace.org

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

[1] Hlasování bylo součástí třetího čtení zákona o obchodování s emisemi.
[2] Více v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=589

Vojtěch Kotecký

26. června 2008 10:27, zdroj: http://www.ekolist.cz/

10.7.2008 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk