chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Studie: Ropa je čistší než biopaliva
Evropská unie bude nejspíš muset přehodnotit svou politiku masové podpory biopaliv. Podle studie vědeckého týmu, který vedl nositel Nobelovy ceny Paul J. Crutzen, mají totiž paliva vyrobená z řepky nebo kukuřice horší dopad na klima než ropa - při spalování mohou produkovat až o 70 procent více skleníkových plynů. Brusel chtěl přitom v rámci boje proti tzv. globálnímu oteplování dosáhnout toho, aby v roce 2020 biopaliva tvořila desetinu pohonných hmot.

Kritika biopaliv ze strany ekologických organizací a vědců donutila Evropskou komisi změnit názor ve chvíli, kdy se v Bruselu připravuje klíčový balíček o boji se změnami klimatu. Biopaliva k tomuto boji podle kritiků nepřispívají, naopak jejich nadměrné využívání působí velké škody a vede k růstu cen zemědělských produktů a potravin.

Biopaliva se ještě nedávno zdála být východiskem pro výrobce automobilů, kteří byli pod tlakem, aby u automobilů snížili emise skleníkových plynů. Zdálo se, že namísto převratných technologií bude stačit při výrobě pohonných hmot nahradit ropu řepkou. Evropští úředníci se této myšlenky chytili a stanovili své cíle pro používání biopaliv. Jejich hluchotu k varovným hlasům prolomila až současná studie.

Horší než oxid uhličitý Studie říká, že při pěstování kukuřice či řepky využívaných k výrobě biopaliv jsou potřeba dusíkatá hnojiva - spalování produktů z nich vyrobených pak vede k tomu, že se uvolňuje oxid dusný, známý pod označením "rajský plyn". Ten má asi 300krát vyšší skleníkový efekt než nejběžnější skleníkový plyn -oxid uhličitý. Skleníkové plyny ze spalování fosilních paliv přitom podle řady vědců vedou k oteplování planety a právě používání biopaliv mělo být jednou z cest k omezení emisí.

Že by Evropská unie mohla změnit svůj názor na limity biopaliv, naznačil včera pro BBC eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas: "Problémy v životním prostředí a sociální problémy, které způsobují biopaliva, jsou větší, než jsme se domnívali. Musíme se proto pohybovat velmi opatrně." Ničení krajiny Biopaliva mají i další nevýhody. Jejich mohutná podpora evropskými dotacemi prý značně přispívá k ničení krajiny. Podle internetového serveru EUobserver Dimas minulý týden obdržel dopis od zástupců 17 neziskových organizací, které jej varují před neuváženými kroky. Evropští zákonodárci musí při schvalování legislativy myslet také na ochranu důležitých ekosystémů, jakými jsou savany či louky. "Destrukce těchto přirozených likvidátorů oxidu uhličitého by mohla vést ke zvýšení emisí, což by nakonec vymazalo veškeré výhody navyšování podílu biopaliv," uvádí se v dopise. Upozorňují také, že široká podpora biopalivům může vést k růstu cen potravin a k problémům se zásobováním vodou, což by poškodilo především chudé. Dimas v reakci připustil, že by bylo rozumnější nedodržet stanovený cíl, než přitížit nejchudším a ničit životní prostředí.

(Zdroj: www.lidovky.cz) 16.01.2008

8.2.2008 www.lidovky.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk