chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
MŽP: Novela zavádějící zálohy na PET lahve bude až příští rok
Ministerstvo životního prostředí nabralo zpoždění při přípravě novely zákona o obalech, která by měla v Česku zavést zálohy na jednorázové plastové PET lahve a plechovky. Zatímco původně MŽP počítalo s tím, že novelu dokončí letos, teď hovoří o polovině příštího roku. Se zavedením záloh ale nesouhlasí potravinářské firmy, které argumentují tím, že by musely investovat miliardy korun, což by se promítlo ve vyšších cenách nápojů. Proti jsou i obchodníci, podle nichž by zálohy způsobily velké komplikace hlavně malým prodejnám.

"MŽP požádalo o změnu termínu předložení (novely zákona o obalech) vládě. Jednak budeme do měsíce předkládat k veřejné debatě a do konce ledna vládě zákon o odpadech, a jednak je třeba ještě doplnit řadu studí k novele obalového zákona," řekl ČTK mluvčí MŽP Jakub Kašpar.

Úřad by tak podle Kašpara mohl novelu obalového zákona dát k veřejné diskusi příští rok v létě, a v září ji pak pošle vládě. "Záměr zavést zálohový systém pro plastové nápojové lahve a plechovky nadále trvá," podotkl. MŽP chce pomocí záloh zvýšit recyklaci těchto nápojových obalů.

Podle studie společnosti IREAS, kterou si loni MŽP objednalo, by se náklady na zavedení zálohové povinnosti na jednorázové nápojové obaly pohybovaly od 2,3 do 5,1 miliardy korun. Studie upozornila také na to, že by kvůli zavedení záloh na PET lahve vzrostly ceny například balených vod o 3,7 procenta, piva o 1,7 procenta a ovocných šťáv či dětských nápojů o 6,8 procenta.

MŽP ale výsledky studie zpochybnilo, protože podle Kašpara vycházela z neúplných či chybných předpokladů, které se týkají například počtu tuzemských obchodů. Ministerstvo proto nechá vypracovat novou studii.

Ředitel obalového institutu SYBA Vlado Volek upozornil, že zavedení záloh na jednorázové umělohmotné lahve by pro výrobce a obchodníky znamenalo investice několika miliard korun, protože by museli nakoupit nové technologie, například automaty na sběr PET lahví. Vysoké náklady by prý výrobcům a obchodníkům přineslo také vybírání, skladování a přeprava prázdných umělohmotných obalů a plechovek.

Se zavedením záloh na PET lahve a plechovky nesouhlasí ani Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by tato povinnost výrazně zkomplikovala život zejména malým obchodníkům. "Byli by nuceni vynakládat finanční prostředky na sběr prázdných nápojových obalů, a to buď zakoupením automatu či najmutím další pracovní síly," řekl ČTK viceprezident svazu Zdeněk Juračka.

Podle Juračky by se malé obchody s touto novou povinností vyrovnávaly podstatně obtížněji než obchodní řetězce. Kromě nápojů by prý obchodníci museli zvýšit i cenu ostatních potravin. "Velkým obchodním řetězcům by k pokrytí ročních nákladů spojených s novou povinností odebírat od zákazníků prázdné použité nápojové obaly postačilo nižší navýšení cen potravin než menším podnikatelům, a to až o několik procent," upozornil.

Nynější systém třídění a recyklace odpadů se podle potravinářů i obchodníků osvědčil. Česká republika je podle Potravinářské komory hodnocena ve sběru tříděného odpadu jako jedna z nejúspěšnějších zemí EU a jako druhá nejlepší v recyklaci plastů. Ke stejnému efektu, jaký mohou přinést zálohy na PET lahve, by prý stačil zlomek investic, pokud by se věnoval na další osvětu.

Podle dřívějšího vyjádření poradce MŽP Daniela Vondrouše však lze systémem záloh zvýšit recyklaci jednorázových plastových lahví až na 96 procent, zatímco ČR loni dosáhla 48 procent. Náklady na zavedení záloh nejsou pro Česko spočteny, protože nebyl představen konkrétní systém, podotkl s tím, že ve světě se pohybují mezi 0,1 až dvěma procenty z ceny nápojů. Jelikož se vrácené lahve z obchodů odvezou k recyklaci, výrobcům to podle Vondrouše investiční náklady nezpůsobí. Ty mohou přijít až s tím, že nápojáři začnou postupem času částečně nahrazovat jednorázové obaly opakovaně použitelnými, v což MŽP doufá.

Zálohy za PET lahve platí lidé například ve Skandinávii či v Německu. Záloha v těchto zemích se pohybuje mezi 15 až 25 eurocenty (až sedm korun). "Z prezentací zahraničních odborníků jednoznačně vyplynulo, že zálohy na jednocestné nápojové obaly jsou nevhodným, složitým a drahým nástrojem pro dosažení zvýšení recyklace odpadu," podotkl Volek.

Petr Běhal22. listopadu 2007 PRAHA (ČTK) - (Zdroj: www.ekolist.cz)
7.12.2007 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk