chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Klaus opět varoval před panikařením kolem globálního oteplování

NEW YORK (zpravodaj ČTK) - Panikaření kolem globálního oteplování je na postupu, upozornil dnes český prezident Václav Klaus na mezinárodní klimatické konferenci v New Yoku. Ti, kteří jako on dávají přednost klimatickému realismu, by se neměli soustřeďovat jen na hledání nových argumentů, ale i na získávání dalších příznivců.

Newyorskou konferenci uspořádal konzervativní ústav Heartland Institute, který zpochybňuje rozsah a význam klimatických změn a staví se proti snahám přijímat kvůli nim celosvětová omezující opatření. Jedním z hlavních cílů konference bylo vysvětlit "často přehlíženou druhou stranu debaty o klimatických změnách", uvádí se v jejích materiálech.

Nepřekonatelný problém vidí Klaus v politickém populismu zastánců teorie globálního oteplování a v jejich údajné neochotě k diskusi. "Jediným východiskem (z této situace) je daleko více omezit panství jejich moci nad našimi životy," prohlásil.

Lidé podle něho mají sklon "slepě věřit" závěrům Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) navzdory tomu, že od počátku jde spíše o politický než vědecký závazek. Politici, média, intelektuálové i úředníci ve stále vlivnějších mezinárodních organizacích je nejen přijímají, ale používají je bez výhrad obsažených i v samotných dokumentech IPCC, řekl prezident.

Namítl, že snížení emisí oxidu uhličitého, po němž volají ekologičtí aktivisté, by si vyžádalo zastavení hospodářského růstu, a tím i zamezení dalšího zvýšení životní úrovně, zastavení populačního růstu nebo omezení schopnosti člověka užívat rozšiřující se bohatství, vědu a techniku k řešení naléhavých problémů lidstva, zejména v rozvojových zemích.

"Taková ambice jde proti lidské zkušenosti, která byla vždy spojena se silnou motivací postupovat vpřed a k lepším podmínkám. Není důvodu přistupovat ke shora řízené změně právě teď - zejména s argumenty vycházejícími z tak neúplných a chybných znalostí, jak je předkládá IPCC," řekl.

Prezident připomněl svá slova na vzpomínkovém shromáždění na Pražském hradě při příležitosti 60. výročí komunistického převratu v roce 1948, kdy varoval před opakováním podobných událostí v budoucnu. Určitě podle něho nevzejdou ze stejné ideologie, ale budou mít přes odlišné vnější znaky shodnou podstatu. "Co jsem měl na mysli je, přirozeně, environmentalismus a jeho v současnosti nejostřejší forma - klimatické panikářství."

Klaus poznamenal, že předseda české Strany zelených Martin Bursík toto jeho vyjádření "dramaticky kritizoval". "Myslím, že je velmi dobré, že je pochopil," řekl.

K účasti na konferenci Klause přiměla snaha postavit se tendencím prosazovaným ekologickými aktivisty v čele s bývalým americkým viceprezidentem Albertem Gorem. "Nejsem schopen už akceptovat jednosměrný atak, který dělají lidé kolem Al Gorea ohledně globálního oteplování," řekl prezident ČTK. "Myslím, že je povinností každého svobodu milujícího a racionálně uvažujícího člověka, aby řekl: ne, není to tak, je to neskonale složitější," dodal.

Klaus je přesvědčen, že k diskusi na téma globálního oteplování, kterou podle něho ekologičtí aktivisté odmítají kvůli nedostatku vlastních argumentů, je třeba odvahy. "Vím, že je politicky nepatřičné zastávat stanoviska jako já... Každý v České republice zná mé pohledy na globální oteplování a změnu podnebí, a přesto jsem byl znovu zvolen prezidentem," řekl už v noci na dnešek v americké televizi CNN Headline News.

Český prezident dlouhodobě polemizuje s názory, že je nejvyšší čas změnit kvůli údajnému oteplování planety chování lidstva. Opakovaně vyzývá k seriózní diskusi a upozorňuje, aby v zájmu předcházení změnám klimatu nebyly ohroženy svoboda člověka a prosperita lidstva. Hovořil o tom i na světovém setkání státníků loni na podzim v newyorském sídle OSN.

S Klausovými názory často nesouhlasí někteří ekologové, podle nichž je globální oteplování zjevné a informace o něm jsou známé již po desetiletí. Místopředseda české vlády a předseda Strany zelených Martin Bursík prezidentu vyčítá, že svými postoji oslabuje autoritu republiky v oblasti klimatických změn.

Jaroslav Richter

(Zdroj: www.ekolist.cz)

8.4.2008 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk