chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Kolektivním systémům se daří vybírat více elektroodpadu

Kolektivním systémům se daří vybírat více elektroodpadu

7. srpna 2008 10:52 PRAHA (Ekolist)

Množství elektrických zařízení odevzdaných k recyklaci stále stoupá. Tři největší systémy zpětného odběru ohlásily, že letos se jen jim podaří vybrat přes tři kilogramy odpadů na obyvatele. Do konce roku se tak zřejmě podaří naplnit požadovanou kvótu čtyř kilogramů, ke které se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie.

Podle firem, které mají zpětný odběr a recyklaci nefunkčních elektrozařízení ze zákona na starosti, mají české domácnosti větší snahu odpad odevzdávat. Společnosti ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN zadali studii chování českých spotřebitelů, která zkoumala, jak domácnosti recyklují, a také jaké mají znalosti a informace o zpětném odběru elektrozařízení. Z výzkumu společnosti Markent vyplynulo, že se povědomost o recyklaci televizorů, ledniček nebo malých přístrojů stále zvyšuje. Studie ukázala i to, že funkčnosti systému recyklace nejméně věří nejbohatší lidé. Podle průzkumu si 42 % respondentů myslí, že sběr nemá smysl. „Podle nás to poukazuje na nedůvěru v ostatní obyvatele, lidé z vyšší třídy si myslí, že ostatní lidé netřídí a proto nemá smysl, aby třídili oni," řekl na tiskové konferenci Jiří Remer z Markentu.

Podobně průzkum odhalil rozpory mezi znalostmi českých rodin a jejich reálným chováním. Na otázku, zda se mají malé spotřebiče jako jsou fény, cd přehrávače nebo mobilní telefony vyhazovat do normální popelnice, odpovědělo kladně 27 %, zatímco 72 % účastníků vědělo, že se drobné spotřebiče mají odevzdat k recyklaci. Zároveň ale 44 % respondentů přiznalo, že v posledním roce do popelnice vyhodilo fén nebo kulmu. U zářivek bylo 24 % lidí přesvědčeno, že patří do směsného odpadu. Zároveň se ale ukázalo, že za poslední rok vyhodilo do popelnice zářivky 48 % z respondentů průzkumu. Do komunálního odpadu namísto k recyklaci míří nejvíce zářivek překvapivě v hlavním městě. „V Praze skončí v popelnici až osmdesát procent zářivek. Obyvatelé hlavního města vyhazují do komunálního odpadu až dvakrát víc elektrozařízení, než v jiných částech České republiky," prohlásila na tiskové konferenci Zuzana Křenková ze společnosti Ekolamp.

Podle průzkumu české domácnosti za poslední rok méně obměňují velké spotřebiče jako jsou lednice nebo pračky, vyhazují hlavně menší spotřebiče. Naopak domácnosti nejvíce nakupují nové technologie, jako jsou DVD přehrávače nebo digitální fotoaparáty. Nejkupovanějšími zařízeními jsou ale elektronické hračky, které si v posledním roce pořídila necelá polovina českých domácností

Zásadním pro úspěch zpětného odběru je vzdálenost, na jakou musí lidé opotřebované zařízení donést do sběrného dvora nebo do jakéhokoli odběrného místa, například do obchodu s elektronikou. Podle průzkumu leží hranice, za kterou obyvatelé ČR nejsou ochotni odnést přístroj k recyklaci, u malých spotřebičů na 1633 metrech a u velkých spotřebičů, jako jsou lednice nebo televizory, na 2 110 metrech. Zároveň ale průzkum ukázal, že lidé sami vnímají vzdálenost k místu, kde mohou odpady odevzdat, vzdálenější než ve skutečnosti je.

Tři kolektivní systémy, ASEKOL, ELEKTROWIN a EKOLAMP, v roce 2006 vybraly 17 174 kilogramů vyřazených spotřebičů, v roce 2007 pak 25 011 kilogramů a za první pololetí letošního roku 15 205 kilogramů. Hlavním místem, kde lidé spotřebiče odevzdávají, jsou sběrné dvory, druhým jsou odběrná místa v prodejnách. Nově se snaží prosadit kolektivní systémy sběrné nádoby podobné nádobám na papír nebo plasty a druhou cestou jakou malé kontejnery určené do interiérů. S těmi má dobré zkušenosti společnost ASEKOL, která nabízí své E-boxy především obecním úřadům a státní správě. Právě obce jsou základním partnerem, navíc je sběr placený kolektivními systémy pro ně finančně výhodný. „Za tři roky jsme obcím, se kterými máme smlouvu, ušetřili zhruba 300 milionů korun," prohlásil Roman Abraham ze společnosti ELEKTROWIN.

Hugo Charvát

4.9.2008 www.ekolist.cz
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:
e-ISO PARTNER


Portál se vším, co potřebujete pro ISO

9.12.2007 ETeam


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk